Athletics

Accomplishments

2015/16 Team Accomplishments

List of 4 items.

  • VOL Champions

    Girls Tennis
    Football
    Boys Golf
  • Section Champions

    Girls Tennis
    Football
    Boys Basketball
    Boys Golf
  • NorCal Champions

    Football
  • State Champions

    Football

Fall Sports Accomplishments

List of 5 items.

  • Cross Country

    Hannah Heath SO - Section Qualifier
    Jason Simmons FR - Section Qualifier
  • Football

    • VOL Varsity Champions
    • VOL JV Champions
    • CIF SJS D III Section Champions
    • CIF Open Division Small Schools Nor Cal Champs
    • CIF Open Division Small Schools State Champs
    • MaxPreps Tour of Champions presented by the Army National Guard
    • Outstanding Athlete Awards Male Team of the Year
    • National Football Foundation Team of the Year
    Justin Rice SR- VOL MVP, Modesto Bee Player of the Year, MaxPreps Medium School All State 1st Team, MaxPreps Nor Cal Offensive Player of the Year, MaxPreps Section Offensive Player of the Year
    Kekupa’a Freehauf SR- VOL Defensive Player of the Year, Modesto Bee All District 1st Team, MaxPreps Medium School All State 1st Team, MaxPreps Nor Cal 1st Team, MaxPreps Small School All American 2nd Team, MaxPreps Section Defensive Player of the Year
    Montell Bland JR- 1st Team All VOL, Modesto Bee All District 1st Team, Modesto Bee All District 2nd Team
    Daron Bland JR- 1st Team All VOL, Modesto Bee All District 2nd Team
    Javier Canela SR- 1st Team All VOL, Modesto Bee All District 2nd Team, MaxPreps All Section 1st Team
    Jacob Days SR- 1st Team All VOL, Modesto Bee All District 1st Team
    Austin Escobar SR- 1st Team All VOL, Modesto Bee All District 1st Team
    Alex Padilla JR- 1st Team All VOL
    Hunter Petlansky SR- 1st Team All VOL, Modesto Bee All District 1st Team, MaxPreps Nor Cal 2nd Team
    Zak Sandelin SR- 1st Team All VOL, Modesto Bee All District 2nd Team
    Brandon Williamson SO- 1st Team All VOL
    Ryan Dami SR- 2nd Team All VOL
    Cole Montgomery SR- 2nd Team All VOL
    Luke Navarro JR- 2nd Team All VOL
    Jared Rice JR- 2nd Team All VOL, Modesto Bee All District 2nd Team
    Austin Cook JR- All VOL Honorable Mention, Modesto Bee All District 1st Team
    Josh Frowein JR- All VOL Honorable Mention
    Bryce Wade JR- All VOL Honorable Mention, Modesto Bee All District 2nd Team, MaxPreps Medium School All State 2nd Team, MaxPreps Nor Cal 1st Team, MaxPreps All Section 1st Team
  • Girls' Golf

    Gianna Van Klaveren SO - 2nd Team All VOL
  • Girls' Tennis

    • VOL Champions
    • CIF D3 Section Champions
    Amie Ardis SR-VOL MVP
    Faith Masellis SO- 1st Team All VOL
    Ann Ballatore FR- 1st Team All VOL
    Rosella Rangel SR- 1st Team All VOL
    Alyssa McPhee JR- 1st Team All VOL
  • Volleyball

    Lourdes Herrera JR - 1st Team All VOL
    Alyssa Mayberry SR -2nd Team All VOL
    Ambria Schneringer SO -2nd Team All VOL
    Jacqueline Yost SO - 2nd Team All VOL

Winter Sports Accomplishments

List of 3 items.

  • Boy Basketball

    • CIF SJS D IV Section Champions
    Jared Rice JR - 1st Team All VOL, Modesto Bee All District 1st Team
    Peter Hamilton SR - Honorable Mention All VOL, Modesto Bee All District 2nd Team
    Cooper Wilson JR - 2nd Team All VOL
    Josh Hamilton FR - 2nd Team All VOL, Modesto Bee All District 2nd Team
    Malcolm Clayton SO - All VOL Defensive Team
  • Girls Basketball

    Danielle Friedrich JR - 1st Team All VOL, Modesto Bee All District 2nd Team
    Alexandra Candelario JR - 2nd Team All VOL
  • Wrestling

    Jared Nicholson SR - Masters Qualifier
    Steven Abbate JR - Masters Qualifier, State Qualifier
    Danny Abbate SR - VOL Champion, Masters Qualifier, State Qualifier
    Christian Dominguez JR - VOL Champion, Masters Qualifier, State Qualifier
    Tiana Jackson JR - CIF Divisional Champion, CIF Masters 4th Place, CIF State Champion

Spring Sports Accomplishments

List of 7 items.

  • Baseball

    Sam Mundt SR - 1st Team All VOL, Cal Hi Sports All State 2nd Team, MaxPreps Medium School All State 2nd Team
    Austin Escobar SR - 1st Team All VOL
    Nate Clark SR - 1st Team All-VOL
    Eagon Fierro SR - Honorable Mention All VOL
    Trea Nichols JR - Honorable Mention All VOL
  • Boys Golf

    • VOL Champions
    • CIF D 3 Section Champions
    • Nor Cal Qualifiers
    Mathew Robinson SR - VOL MVP
    Nick O’Brien JR - 1st Team All VOL
    Tyler Ward SO - 1st Team All VOL
    Michael Kelley JR - 1st Team All VOL
  • Boys Tennis

    Sam Nicholson JR - 1st Team All VOL
    Conner Fenton JR - 1st Team All VOL
  • Girls Soccer

    Taylor Osnaya SR - 1st Team All VOL
    Bella Cuevas JR - 1st Team All VOL
    Makenzie Perez JR - 2nd Team All VOL
    Hannah Friedrich SR - 2nd Team All VOL
  • Softball

    Kendall Smith SR - 2nd Team All VOL
    Isabel Davis JR - 2nd Team All VOL
    Megan Gist SO - 2nd Team All VOL
  • Swimming

    Sarah Truxton JR - Section Qualifier
    Heather Lee SO - Section Qualifier
    Stephanie Cortes FR - Section Qualifier
    Megan Purl JR - Section Qualifier
  • Track And Field

    Daron Bland JR - Divisional Qualifier 4X100
    CJ Corsiglia SR - Divisional Qualifier 4X400
    Liam Pecchenino SR - Divisional Qualifier 300 Hurdles, 110 Hurdles
    James Simmons SR - Divisional Qualifier 4X400, 4X100
    Dauson Booker SO - Divisional Qualifier 4X100, 4X400
    Alex Padilla SO - Divisional Qualifier 4X100, 4X400, Pole Vault
    Brandon Schimunek SR - VOL Champion Pole Vault-Divisional Qualifier Pole Vault, Masters Qualifier Pole Vault